Skip to main content
Image of Photo of the Rt Hon Andrew Mitchell MP

Phone number: +44 (0)207 219 8516

Email: ajbm3@cam.ac.uk

Rt Hon Andrew Mitchell MP

Senior Research Associate
International Development

Andrew Mitchell is the Conservative MP for Royal Sutton Coldfield.

He was a member of the Cabinet and National Security Council while he held the position of Secretary of State for International Development from May 2010 until September 2012. While his party was in opposition he was the Shadow Secretary of State for International Development (May 2005-2010).

Academic interests

Andrew Mitchell’s academic interests include: 

  • Foreign affairs
  • Defence
  • International development.

Degrees obtained

  • MA History, Cantab.

Biography

The Rt Hon Andrew Mitchell MP has been the Member of Parliament for Sutton Coldfield since 2001. He was previously the Member of Parliament for Gedling from 1987 to 1997 during which time he held office as a Government Whip and was Minister for Social Security. He also served as a Vice Chairman of the Conservative Party 1992 to 1993.

Andrew was educated at Rugby School and studied History at Cambridge University.  He was elected as President of the Cambridge Union in 1978.  He served as an officer in the British Army (Royal Tank Regiment) and was a United Nations Peacekeeper in Cyprus before joining Lazard, then later Investec Bank in 1979.

In November 2003 he was appointed Shadow Minister for Economic Affairs and from September 2004 he was the Shadow Minister for Police. Following the General Election in May 2005, he was the Shadow Secretary of State for International Development.

He then served as the Secretary of State for International Development from May 2010 to September 2012, during which time he was a Governor of the World Bank, reformed the Commonwealth Development Corporation – the UK Government’s 100% owned Development Finance Initiative – and successfully ran major international development summits and pledging conferences on vaccinating children and family planning.

He was Government Chief Whip from September to October 2012.

He is co-chair of the Friends of Syria All-Party Parliamentary Group.

Other interests

Reading, dog walking.

Publications, links and resources

  • Mitchell, A. (2016) Chilcot Report: Department for International Aid, London: The Political Quarterly.
  • Mitchell, A. (2013) A Safer and More Prosperous World: Why Aid Really Matters in an Age of Austerity, London: Legatum Institute.
  • Mitchell, A. (2007) UN Peacekeeping and the Failure to Protect, London: Conservative International Development Publications.

Hear from students

Facebook

Latest tweets